Blog yazısı nasıl yazılır? İyi bir blog yazısı yazmak için gerekenler


0

Bloglar günümüzde bilgi arayışımızda kurtarıcı birer online yayın mecrasına dönüştü. İnsanlar alışverişini yaptıkları ürünleri, hizmetleri ve özel ilgi alanlarına dair genel bilgileri blog yazılarında paylaşıyor. Çoğu insan da bu yüzden “blog yazısı nasıl yazılır” diye merak edip arama motorlarında vakit geçiriyorlar. Şüphesiz pazarlamacıların yüzde 44’ünün kaliteli bir blog yazısı üretmeyi en zorlu sınavlarından biri olarak görmesinin ve blogger’ların yaklaşık yüzde 25’ininbloglarından son derece olumlu sonuçlar aldıklarını belirtmelerinin bir sebebi var. Blogunuzun okunmasını istiyorsanız uygulamanız gereken bazı yöntemler var.

Düzenli bir işletme blogu olan profesyonellerin potansiyel müşteri ulaşım oranının ortalamadan yüzde 67 olduğunu da unutmadan iyi bir blog yazısı yazmak için atılması gereken adımları beraber inceleyelim. Kaliteli blog içeriği üretmenin, pazarda otoritesini sağlamlaştırmak isteyen profesyonellere ya da içerik pazarlaması performansını artırmak isteyen bağımsız pazarlamacılara olduğu kadar potansiyel müşterileriyle daha organik bir etkileşimde bulunmak isteyen küçük işletmecilere de faydaları sayısızdır.

Herkesin doğuştan bir blogger olması elbette mümkün değil. Blogger’lık, yani blog yazarlığı, akademik ya da gündelik diğer yazı türlerinden format ve stiliyle ayrılır.

Blog yazıları kelime sayısı açısından değil stil olarak kolay tüketilebilen içerikler olmalı. Bu da, kolayca taranabilen ve kolay okunabilen gönderiler yazmanız gerektiği anlamına geliyor.

Bunun yanı sıra, ilgi çekici bir blogu yönetmek ve devamlılığını sağlamak için blog yazısı yazmaktan fazlasına ihtiyacınız var. Blogunuza verdiğiniz emek ve yaptığınız yatırımın karşılığını almak için işlevsel bir içerik takvimi oluşturup uygun bir yayın ve sosyal paylaşım planı yapmanız da önemli.

Eğer şu soruyu siz de soruyorsanız, ihtiyacınıza yarayacak püf noktaları tek tek bu yazımızda beraber inceleyeceğiz:

Kaliteli bir blog yazısının anatomisi: İlk blog yazısı nasıl yazılır?

Bir blog yazısının formatı, akademik bir makaleden ya da haber metinlerinden oldukça farklı olur. İlgi çekici bir blog yazısının olmazsa olmazları şunlardır:

Gözle taramaya uygun bir format

Blog yazısı açısından, kolay okunurluk, potansiyel müşterilerinizin web sitenizde geçirdiği zamanı uzatır. Madde işaretleri, numaralandırılmış listeleri ve alt başlıkları yazınızdan eksik etmemelisiniz. Blog yazınızın arama motoru optimizasyonu (SEO) değerlerini olumlu şekilde etkileyeceği için, anahtar kelimenizi blog yazısı başlığında, alt başlıklardan en az birinde ve metne eşit şekilde dağıtılmış şekilde kullanın. Aynı anahtar kelimeyi fazla sayıda kullanmaktan çekinin ve ilgili terimlere yönelin. Anahtar kelimeler üzerine olan sorgularınızı Google Trends‘te ücretsiz olarak gerçekleştirebilir ve gerekli veriyi cihazınıza indirebilirsiniz.

Öne çıkan görseller

Görseller, blog yazısı sürecinde içeriğinize değer katmak ve potansiyel müşterilerinizin gözünde daha ulaşılabilir olmak için önemlidir. Okuyucuların yüzde 43’ünün‘ünün bir blog yazısı okurken sadece göz gezdirdiğini düşünürsek, ilgi çekici görsellerin yazınıza faydalı olacağını söyleyebiliriz.

Bununla birlikte, internette bulduğunuz ve blog yazısı içinde kullandığınız infografikleri ya da diğer görselleri orijinal yaratıcısına atıfta bulunmadan, yani kaynak belirtmeden, kullanmanın etik olmadığını da unutmamak gerek.

Unsplash ya da Pixabay gibi web siteleri ücretsiz orijinal görseller bulabileceğiniz platformlardan yalnızca birkaçıdır.

Blog yazısı içeriğinde kullandığınız görsellere, görselin hemen altında tıklanabilir bir url adresi ile gerekli taraflara atıfta bulunabilirsiniz.

Paragrafları kısa tutun

Cümlelerinizi kısa ve öz, paragraflarınızı ise 2 ila 5 cümle uzunluğunda yazmaya özen gösterirseniz blog yazılarınızın okunurluğunu artırabilirsiniz. Google aramalarında yüksek görünürlüğü olan blog yazılarının uzunluğu ortalama 1200 kelimedir. Blog yazısı kısa oldukça okunurluk oranı artar.

Blog yazısı kelime sayısında standardı tutturun

Kelime sayısı özelinde içeriğin biçimi aslında tamamen size kalmış. Blogunuzda ihtiyacınıza ve trendlere göre hem uzun, hem de kısa içerik çıkmak tamamen sizin kendinizin izlediği yolla örtüşmeli. Ancak şunu da gözden kaçırmayın: Google arama sonuçlarında ortalama en yüksek görünürlüğe sahip blog yazıları genelde 1,140 ila 1285 kelime arasındadır. Kısa blog yazılarının hem okunuşu, hem de hazırlanması rahat olur. İçerik takviminizde hem uzun hem de kısa blog yazıları bulundurmaya özen gösterin.

Davetkar bir başlık bulun

Blog yazısı için başlık üretmek başlangıçta zor görünebilir. Kimileri için blog yazısı başlığı bulmak bir bulmaca çözmek gibidir. Ancak kaliteli bir blog yazısı için başlık üretmek göründüğünden kolaydır. Başlığınız hem yazınızın konusunu  hem de anahtar kelimenizi doğrudan yansıtmalı. Bunun yanı sıra, potansiyel okuyucu ve müşterileri sayfanıza yönlendirecek kadar da ilgi çekici olmalıdır. Örneğin, yılbaşı alışveriş sezonu için bir blog yazısı yazmak istiyorsunuz. Başlıkta karar kılamadınız. Anahtar kelimeniz ise yılbaşı alışveriş. Bu kurallara uyduğumuzda şöyle bir başlık işinize yarayabilir:

Yılbaşı alışveriş koşuşturmacası – Telaş etmenize gerek yok

 

Burada başlığın ilk bölümü anahtar kelimenizi doğrudan içerirken beraber ikinci kısım işletmenizin yılbaşı alışveriş sezonu kampanyaları hakkında merak uyandırıyor. Başlık önerileri almak için farklı araçlar da kullanabilirsiniz. Kendinize en uygun olanı basit bir Google araması ile bulabilirsiniz. Unutmayın ki gözünüze ilk çarpan araçlar arama motoru optimizasyonunu (SEO) ciddiye alan taraflarca sunulur.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir